  • Brand: Norman Lamps
  • Product Code: HB120W5K
  • UPC Code: 600300326796
✓ 27 in stock
Voltage: 100-277V, Wattage: 120W, Type: LED High Bay Fixture, Color Temp (Kelvin): 5000K, Lumens: 16,120, Certifications: DLC Listed, UL, CE, RoHS, Length: 23.83 in., Width: 12.6 in., Height: 3.74 in., Average Life Hours: 50,000, Color Emitted: Pure White, Is It Dimmable? Yes Working with 0-10V dimmer. Replacement for fluorescent linear high bay fixture. Quick installation in 5 minutes and easy maintenance. 50,000 hours or more working time and 5 years warranty. Environment friendly without glass and mercury. WARNING: Not suitable for outdoor use. Not suitable for high temperature or damp locations. Not suitable for heavy air polluted locations. Please turn off the power before replacing new fixture. CAUTION: Risk of electric shock. Use in dry locations only.
DLC Premium: HB-120W320605-L-DCW2
Limited Stock - Item replaced by LHB08-2FT-110S Selectable unit
Detailed Specifications
100-277V
120W
LED High Bay Fixture
5000K
16,120
DLC Listed, UL, CE, RoHS
23.83 in.
12.6 in.
3.74 in.