LED-A15-E17-3K Warm-White
- Brand: Norman Lamps
- Product Code: LED-A15-E17-3K
- UPC Code: 600300319392
-
Item Discontinued
Voltage: 120V, Wattage: 5W, Type: LED A15, Color Temp (Kelvin): 3000K, Lumens: 450, Replaces: 25W-40W Incandescent Bulb, Certifications: CE, RoHS, Beam Spread: 300 Degree, Length: 2.80 in., Diameter: 1.40 in., Base Type: E17 (intermediate screw base), Average Life Hours: 25,000, Case Quantity: Order 10 for a full case, Color Emitted: Warm White, Is It Dimmable? No
*** DISCONTINUED LED LAMP ***
| Detailed Specifications | |
| Voltage | 120V |
| Wattage | 5W |
| Type | LED A15 |
| Color Temp (Kelvin) | 3000K |
| Lumens | 450 |
| Replaces | 25W-40W Incandescent Bulb |
| Certifications | CE, RoHS |
| Beam Spread | 300 Degree |
| Length | 2.80 in. |
| Diameter | 1.40 in. |
| Base Type | E17 (intermediate screw base) |
| Average Life Hours | 25,000 |
| Case Quantity | Order 10 for a full case |
| Color Emitted | Warm White |
| Is It Dimmable? | No |
| Features | Wide variety of applications |
Related Products
LED-A15-5W-3000K 120V Warm White
The Norman Lamps LED-A15-3K is a 5W LED A15 bulb designed for use on 120V circuits with a standard E..
$4.99
LED-A15-5W-4000K 120V Cool White
The Norman Lamps LED-A15-4K is a 5W LED A15 bulb designed for 120V operation, delivering more than 4..
$4.99
Tags: LED-A15-E17, A15 led
Popular Products
ELD
MR16 Bulb, 2-Pin Base, Microfilm, 150W, 21V, 40 Life Hours, 1.75 in. Length, CC-6 Filament
$20.00
CPO-TW90W/728 (40604-1) "Cosmo White"
Wattage: 90W, Color Temp (Kelvin): 2800K, Base Type: PGZ12, Philips Brand #40604-1 ..
$55.00


