Voltage: 130V, Wattage: 150W, Type: Single ended halogen, Base Type: BA15D (Double contact bayonet), Life Hours: 2,000, Features: Frosted Glass, Multiple filament support
| Detailed Specifications | |
| Voltage | 130V |
| Wattage | 150W |
| Type | T4 Halogen Bulb |
| Length | 2.25 in. |
| Diameter | 0.50" |
| Base Type | BA15D (double contact bayonet) |
| Average Life Hours | 2,000 |
| Color Emitted | Frosted Glass |
| Is It Dimmable? | Yes |
| Filament | CC8-I Supported |
| Features | Vibration proof filament design |
Related Products
Q150DC (ETC)
Voltage: 130V, Wattage: 150W, Type: Single ended halogen, Base Type: BA15D (Double contact bayonet),..
$8.50
Popular Products
FTD-GREEN
Voltage: 12V, Wattage: 20W, Type: MR-11 Halogen, Base Type: 2-pin GZ4, Life Hours: 5,000..
$3.75
FS2-SOCKET
Starter Socket, Fits all Standard Size Turn and Lock Starters. (FS2, FS4, FS5, FSU..
$3.95
