1218X Miniature Bulb 12V 18W Xenon
- Brand: Norman Lamps
- Product Code: 1218X
- UPC Code: 600300327120
-
$4.95
-
Bulk Discount Pricing: - 100 or more $4.30 / each qty.
Voltage: 12V, Current: 1.50, Wattage: 18W, Type: T5 Miniature Bulb, Base Type: Wedge Base, Life Hours: 10,000, Dimensions: 1.49 in. Length x 0.63 in. Diameter, Glass Finish: Clear, Xenon gas filled for longer life and brighter performance
| Type | File Information |
| Norman catolog PG 78.pdf File Size - 1.93MB |
| Detailed Specifications | |
| Voltage | 12V |
| Wattage | 18W |
| Type | Xenon Gas Filled |
| Lamp Shape | T5 |
| Base Type | Wedge Base |
| Average Life Hours | 10,000 hours |
| Current | 1.50A |
Related Products
W909-T5-14W
Voltage: 12-14V, Current: 130mA, Wattage: 1.60W, Type: T5 LED, Light Output: 3000 mcd, Base Type: We..
$9.99
W909-T5-14A
Voltage: 12-14V, Current: 130mA, Wattage: 1.60W, Type: T5 LED, Light Output: 3000 mcd, Base Type: We..
$9.99
W909-T5-14B
Voltage: 12-14V, Current: 130mA, Wattage: 1.60W, Type: T5 LED, Light Output: 3000 mcd, Base Type: We..
$9.99
W909-T5-14WW Warm-White
Voltage: 12V~14V, LED cluster top, Current: 130mA, Wattage: 1.60W, Type: T5 LED, Light Output: 3000 ..
$6.50
W909-T5-14R
Voltage: 12-14V, Current: 130mA, Wattage: 1.60W, Type: T5 LED, Light Output: 3000 mcd, Base Type: We..
$9.99
Tags: 1218x,
Popular Products
LED-PLG24Q-VL5K Pure-White 5000K
Wattage: 9W, Type: CLED Pin-Based, Color Temp (Kelvin): 5000K, Lumens: 1000, Replaces..
$14.95
8097-100
12V, .06 AMPS, .15 MSCP, 16,000 LIFE HOURS, C-2F FILAMENT, SPECIAL BI-PIN BASE, CLEAR
$1.85
LED-FT6.5INT-2W Warm White 2700K 120V E17 Intermediate Base
Upgrade your safety lighting with the Norman Lamps LED‑FT6.5INT‑2W Warm‑White Exit Light..
$6.95




