4545 Sealed Beam 12V 100W PAR56
- Brand: Norman Lamps
- Product Code: SB-4545
- UPC Code: 600300304916
-
$49.95
Voltage: 12V, Wattage: 100W, Type: PAR56 Sealed Beam, Base Type: Screw Terminal Base, Life Hours: 100, Length: 4.45 in., Candela: 225,000
Produced exclusively by NLI-USA for worldwide distribution.
# 4545 Sealed Beam Specialty Bulb.
| Detailed Specifications | |
| Voltage | 12V |
| Wattage | 100W |
| Color Temp (Kelvin) | 2,980K |
| Lamp Shape | PAR56 |
| Length | 4.45 in. |
| Diameter | 7.00 in |
| Base Type | Screw Terminals |
| Average Life Hours | 100 |
| Case Quantity | Order 12 for a full case |
| Is It Dimmable? | Yes |
| Cross Reference | Sealed Beam |
Related Products
4541
Volts: 28V, Watts: 450W, Candela: 470,000, Type: PAR56 Sealed Beam, Life Hours: 25, Screw Terminal B..
$29.95
4627 Sealed Beam 28V 100W PAR36
The Norman Lamps 4627 is a 100W PAR36 sealed beam lamp designed for demanding aircraft and aviation ..
$19.95
Tags: 4545, standard, sealed, beam
Popular Products
LCN-FLV-80S-YBZ Color and wattage Selectable LED Flood Light Fixture
Voltage: 120-277V, Wattage: 45W - 60W - 80W, Type: LED Flood Fixture, Color Temp..
$82.50
LED-SAL2840-G
Voltage: 24-28V, Current: 20mA, Wattage: 0.50W, Type: Strip-A-Light LED, Light Output..
$1.95
W901-14R
Voltage: 12-14V, Current: 60mA, Wattage: 0.50W, Type: T3 1/4 LED, Light Output: 1000 mcd..
$3.50

