75PAR16/CAP/NFL30 Sylvania 59042
- Brand: Sylvania
- Product Code: 75PAR16H/NFL
- UPC Code: 046135590429
-
Item Discontinued
| Detailed Specifications | |
| Voltage | 130V |
| Wattage | 75W |
| Type | PAR16 Halogen |
| Color Temp (Kelvin) | 2850K |
| Beam Spread | 30 Degree |
| Length | 2.87 in. |
| Diameter | 2.00 in. |
| Base Type | E26 (medium screw base) |
| Average Life Hours | 2000 |
| Color Emitted | Clear Diffused Glass |
| Is It Dimmable? | Yes |
Related Products
60PAR16/CAP/NFL30 Sylvania 59038
Voltage: 130V, Wattage: 60W, Type: PAR16 Halogen, Color Temperature: 2850K, Beam Spread: 30 Degree, ..
Item Discontinued
60PAR16/HAL/NSP10 Sylvania 59040
Voltage: 130V, Wattage: 60W, Type: PAR16 Halogen, Color Temp (Kelvin): 2850K, Beam Spread: 10 Degree..
Item Discontinued
75PAR16/CAP/NSP10 Sylvania 59044
Voltage: 130V, Wattage: 75W, Type: PAR16 Halogen, Color Temp (Kelvin): 2850K, Beam Spread: 10 Degree..
Item Discontinued
LED-PAR16DIM-27 Warm-White 2700K
The Norman Lamps LED-PAR16DIM-27 is a 6W dimmable LED PAR16 lamp designed to replace 50W halogen bul..
$7.50
LED-PAR16DIM-3K Warm-White 3000K
The Norman Lamps LED-PAR16DIM-3K is a 6W dimmable LED PAR16 bulb designed as a direct replacement fo..
$7.50
LED-PAR16DIM-5K Pure-White 5000K
The Norman Lamps LED-PAR16DIM-5K is a 6W dimmable LED PAR16 lamp designed as a direct replacement fo..
$7.50
Tags: 75PAR16/CAP/NFL30, halogen, bulbs, 59042
Popular Products
1648 Miniature bulb 8v
Voltage: 8V, Current: 2A, Light Output: 21 MSCP, Type: S8 Miniature Bulb, Base Type..
$6.99
1724
Voltage: 6.2V, Current: 4.5A, Light Output: 32 MSCP, Type: S11 Miniature Bulb, Base Type..
$4.99
N1238-8W-5K 5000K Pure-White T5 Undercabinet Fixture
Wattage: 8W, Type: LED T5 Undercabinet Fixture, Color Temp (Kelvin): 5000K, Lumens: 680..
$19.95


