LED-A19OM-6W-35K Soft-White 3500K 6 PACK
- Brand: Norman Lamps
- Product Code: LED-A19OM-6W-35-6PK
- UPC Code: 600300329179
-
$12.59 ($2.10 unit price)
Voltage: 120V, Wattage: 5.5W, Type: A19 Light Bulb, Lumens: 450, Color Temp (Kelvin): 3500K, Replaces: 40W A19 Incandescent Bulb, Base Type: E26 (medium screw base) Energy Star Qualified.
Replaces 40W Incandescent bulbs.
6 PACK
| Detailed Specifications | |
| Voltage | 120V |
| Wattage | 5.5W |
| Type | LED A19 |
| Color Temp (Kelvin) | 3500K |
| Lumens | 450 |
| Replaces | 40W A19 Bulb - INCANDESCENT & CFL LAMPS AS WELL |
| Height | 4.0 INCHES |
| Base Type | E26 (medium screw base) |
| Average Life Hours | 15,000 |
| Color Emitted | Soft White |
| Is It Dimmable? | YES |
Tags: LED-A19OM-6W-35, LED A19 Bulb
Popular Products
NLED-3650
5V, 20 mA, 8 mcd, Yellow Emitted Color, Diffused Yellow Lens Color, 583 nm Wavelength, 60..
$0.35
94 Miniature Bulb 12.8V 13.3W
Voltage: 12.8V, Current: 1.04A, Light Output: 15 MSCP, Type: S8 Miniature Bulb, Base..
$4.95
222 Miniature Bulb 2.25V Flashlight Devices Lens End
Voltage: 2.25V, Current: 0.25A, Type: GTL3 Miniature Bulb, Filament: C-2R, Base Type: E10..
$4.95


