| Detailed Specifications | |
| Voltage | 95V |
| Wattage | 250W |
| Type | High Pressure Sodium Bulb |
| Color Temp (Kelvin) | 2100K |
| Lumens | 28,500 |
| Lamp Shape | ED18 |
| Base Type | E39 (mogul screw base) |
| Average Life Hours | 24,000 |
| Cross Reference | Philips: C250S50 (36879-5) |
Related Products
S2 (Philips)
Philips Fluorescent Starter for 110/130V @ 4W-22W, Single 220/240V @ 4W-22W, Series. 220/240V @ 4W,6..
$5.95
C35S76/M
Wattage: 35W, Type: High Pressure Sodium Bulb, Color Temp (Kelvin): 2100K, Lumens: 2250, Lamp Shape:..
Contact for Price
C50S68/M
Wattage: 50W, Type: High Pressure Sodium Bulb, Color Temp (Kelvin): 2100K, Lumens: 3900, Lamp Shape:..
$14.95
Tags: C250S50, high, pressure, sodium
Popular Products
1822 Miniature bulb 36v
Voltage: 36V, Current: 0.1A, Type: T-3 1/4 Miniature Bulb, Base Type: BA9S (Miniature..
$3.99
FUL50T10-BL
Wattage: 50W, Type: T10 FUL Black Light, Length: 14.5 in., Base Type: GX10Q (4-pin)..
$14.75
W904-14G
Voltage: 12-14V, Current: 60mA, Wattage: 0.80W, Type: T3 1/4 LED, Light Output: 2500 mcd..
$5.50


