CXT-01-120R/G LED EXIT SIGN Selectable RED/GREEN - Double or Single Sided -120/277 Volt
  • Brand: Norman Lamps
  • Product Code: CXT-01-120R/G
  • UPC Code: 600300329926
✓ 100 in stock
  • Battery backup included — maintains illumination during power outages
  • 120/277VAC dual-voltage operation for flexible installation in commercial environments
  • Configurable as single-face or double-face for corridor, hallway, or entryway applications
  • Universal mounting: side, wall, or ceiling mount with white thermoplastic housing
  • UL Listed, rated for damp locations — charge 24 hours before first use
Detailed Specifications
120-277V
LED
UL
Red, Green
Battery Backup Included
120VAC to 277VAC
Related Products
Volts: 120-270V, Life Hours: 50,000, Emergency Light, 3.6V Battery Voltage, 90 min. emergency operat..
LEDCXTEU2RW LED RED Emergency Light/Exit Combo - RED Letters - 120/277V - Double/Single Side
Popular Products
N3482 Miniature bulb 48v
Voltage: 48V, Current: 0.1A, Type: T-3 1/4 Miniature Bulb, Base Type: BA9S (Miniature..
LED-T818-22-3500K A+B Hybrid 4 Foot Tube 17W 2,200 Lumens 3500K CCT
Voltage: 120-277V, Wattage: 17W, Type: LED T8 Hybrid Tube, Color Temp (Kelvin): 3500K..
LED6MGR-DC
Voltage: 6V, Current: 80mA, Wattage: 0.50W, Type: T-1 3/4 (5mm) LED, Light Output: 500..