| Detailed Specifications | |
| Voltage | 120V |
| Wattage | 500W |
| Type | Photo-Projection / SSTV |
| Color Temp (Kelvin) | 3,050k |
| Lumens | 11,000 Lumens |
| Replaces | DNS/FMC |
| Lamp Shape | T6 |
| Length | 6" |
| Diameter | 0.75" |
| Base Type | P28S Pre-Focus Base |
| Is It Dimmable? | Yes |
Tags: DNS, photo, projection, lamps
Popular Products
1210X Miniature Bulb 12V 10W Xenon
The 1210X Miniature Bulb is a 12V 10W Halogen xenon lamp featuring a wedge base and an..
$4.95
LED-R14INT-4W-3K Intermediate Base E17 3000K (CCT)
The LED-R14INT-4W-3K is a 4W LED R14 bulb with an intermediate E17 screw base, offering a..
$6.99
LED-22TR20W40K - 2ft Magnetic LED Retrofit Kit - 2 Light Bars - Ballast Bypass - 120-277v -
Voltage: 120-277V, Wattage: 20W, Type: LED Magnetic Strip, Color Temp (Kelvin): 4000K..
$27.50
