ESB Halogen G4 2-Pin Bulb 6V 20W Clear
- Brand: Norman Lamps
- Product Code: ESB
- UPC Code: 600300327601
-
$4.95
6V, 20W, ESB ANSI Code, 2,800K Color Temp, 2,000 Life Hours, 4mm Pin Spacing, 2-Pin G4 Base, HALOLUX-64250 & JC-0620 Cross Reference. Clear Glass ANSI Code: ESB
| Detailed Specifications | |
| Voltage | 6V |
| Wattage | 20W |
| Type | G4 Base Halogen Bulb |
| Length | 30mm |
| Diameter | 9mm |
| Base Type | G4 (bi-pin) |
| Average Life Hours | 2000 |
| Color Emitted | Clear Glass |
| Cross Reference | 64250, ESB, JC-0620 |
Related Products
JC-0620 Halogen G4 2-Pin Bulb 6V 20W Clear
6V, 20W, ESB ANSI Code, 2,800K Color Temp, 2,000 Life Hours, 4mm Pin Spacing, 2-Pin G4 Base, 64250 C..
$4.95
JC-0620FR Halogen G4 2-Pin Bulb 6V 20W Frosted
6V, 20W, ESB ANSI Code, 64250-FR Cross Reference, 2,000 Life Hours, 2,800K Color Temp, 2-Pin G4 Base..
$5.99
Tags: jc-0620, low, voltage, 2-pin, esb, 64250
Popular Products
LED-T818-22-3000K A+B Hybrid 4 Foot Tube 18W 2,200 Lumens 3000K CCT
Voltage: 120-277V, Wattage: 18W, Type: LED T8 Hybrid Tube, Color Temp (Kelvin): 3000K..
$9.95
90PAR38/3FL MINE LAMP
Voltage: 120V, Wattage: 90W, Type: PAR-38 Halogen Light Bulb, Base Type: Medium Side..
$19.95
LED6MFR-DC
Voltage: 6V, Current: 80mA, Wattage: 0.50W, Type: T-1 3/4 (5mm) LED, Light Output: 500..
$4.50


