PFA-25T8220VE14 PYGMY Shape 220V 25W Shatter Protected
- Brand: Norman Lamps
- Product Code: PFA-25T8220VE14
- UPC Code: 600300327403
-
$12.50
Voltage: 220-240V range, Wattage: 25W, Type: T8 PYGMY Miniature Bulb, Length: 58mm overall, Diameter: 26mm overall, Base Type: E14 (European screw base), Life Hours: 3,000, Case Quantity: Order 10 for a full case - High temperature (PFA) Tuff-Coat shatter resistant coating applied
TUFF-COAT / TEFLON for shatter containment applications.
| Detailed Specifications | |
| Voltage | 220-240V |
| Wattage | 25W |
| Type | T8 PYGMY Bulb |
| Length | 58mm |
| Diameter | 26mm |
| Base Type | E14 (European screw base) |
| Average Life Hours | 3000 |
| Case Quantity | Order 10 for a full case |
| Color Emitted | Clear Glass |
| Features | Tuff-Coat Shatter Resistant |
Related Products
15T8-24V-E14 PYGMY Shape 24V 15W
Voltage: 24V, Wattage: 15W, Type: T8 PYGMY Miniature Bulb, Length: 58mm overall, Diameter: 26mm over..
$8.95
25T8-120V-E14 PYGMY Shape 120V 25W
Voltage: 120V, Wattage: 25W, Type: T8 PYGMY Miniature Bulb, Length: 58mm overall, Diameter: 26mm ove..
$8.95
15T8-220V-E14 PYGMY Shape 220V 15W
Voltage: 220-240V range, Wattage: 15W, Type: T8 PYGMY Miniature Bulb, Length: 58mm overall, Diameter..
$8.95
Tags: PFA-25T8220VE14, Tubular, Bulbs, Tuff-Coat, PFA, Shatter
Popular Products
NLED-70RGW
2.1V, 20 mA, 20/15 mcd, Red/Green Emitted Color, Diffused White Lens Color, 625/565 nm..
$0.35
HB-90W4K 4000K Cool-White - 2 Foot LED Linear High Bay
Voltage: 100-277V, Wattage: 90W, Type: LED High Bay Fixture, Color Temp (Kelvin): 4000K..
$56.50

