FC1142-24V-5KFR Pure-White 5000K
  • Brand: Norman Lamps
  • Product Code: FC1142-24V-5KFR
  • UPC Code: 600300321531
  • Bulk Discount Pricing:
✓ 1,000+ in stock
Voltage: 24V, Wattage: 2W, Type: LED Festoon Bulb, Color Temp (Kelvin): 5000K, Lumens: 58, Replaces: Incandescent, Xenon Festoon Bulb, Certifications: CE, RoHS, Beam Spread: 180 Degree, Length: 42mm, Diameter: 11mm, Base Type: Festoon End Caps, Average Life Hours: 50,000, Case Quantity: Order 10 for a full case, Color Emitted: Pure White, Features: Frosted Lens, Is It Dimmable? Yes
Type File Information
LEDFC.pdf 576.03KB
Detailed Specifications
24V
2W
LED Festoon Bulb
5000K
58
Incandescent, Xenon Festoon Bulb
CE, RoHS
180 Degree
42mm
11mm