FCT5-40W-CW Cool-White 4100K
- Brand: Pro-Start
- Product Code: FCT5-40W-CW
- UPC Code: 600300315974
-
$24.95
-
Bulk Discount Pricing: - 2 or more $19.95 / each qty.
Wattage: 40W, Type: T5 Circular Fluorescent, Color Temp (Kelvin): 4100K, Lumens: 2800, Width: 11.0 in. Overall, Diameter: 0.63 in. Tube, Base Type: G10Q (4-pin square pattern), Average Life Hours: 12,000, Color Emitted: Cool White, Features: 280mm outside diameter
| Detailed Specifications | |
| Wattage | 40W |
| Type | T5 Circular Fluorescent |
| Color Temp (Kelvin) | 4100K |
| Lumens | 2800 |
| Width | 11.0 in. Overall |
| Diameter | 0.63 in. Tube |
| Base Type | G10Q (4-pin square pattern) |
| Average Life Hours | 12000 |
| Color Emitted | Cool White |
| Features | 280mm outside diameter |
Related Products
FCT5-22W-CW Cool-White 4100K
Wattage: 22W, Type: T5 Circular Fluorescent, Color Temp (Kelvin): 4100K, Lumens: 1500, Width: 7.28 i..
Contact for Price
FCT5-40W-WW Warm-White 3000K
Wattage: 40W, Type: T5 Circular Fluorescent, Color Temp (Kelvin): 3000K, Lumens: 2800, Width: 11.0 i..
$24.95
FCT5-40W-D Daylight 6400K
Wattage: 40W, Type: T5 Circular Fluorescent, Color Temp (Kelvin): 6400K, Lumens: 2800, Width: 11.0 i..
Contact for Price
Tags: fct5-40w-cw, circular, fluorescent
Popular Products
LED-PAR38DIM-SEL90 Color Temperature Selectable Case of 24
The Norman Lamps LED-PAR38-SEL90-M24 is a case of 24 dimmable LED PAR38 reflector lamps..
$179.95 → $7.50/unit
F8T4-CW 13.2 in. Cool-White
Wattage: 8W, Type: T4 Fluorescent Tube, Color Temp (Kelvin): 4100K, Lumens: 490, Length..
$14.95
5013CW
Wattage: 13W, Type: Aircraft Cabin Fluorescent, Color Temp (Kelvin): 4200K, Lumens: 475..
$9.95


