GKS39-80W-SEL Selectable Wattage (W) & Color Temp (CCT)
  • Brand: Norman Lamps
  • Product Code: GKS39-80W-SEL
  • UPC Code: 600300325812
✓ 50 in stock
Voltage: 120-277V, Wattage: Select 80W/63W/54W CCT 5K/4K/3K, Lumens: 11,600 at 80W, Replaces: 250W H.I.D. Lamp, Certifications: DLC, UL, CE, RoHS, Beam Spread: 360 Degree, Length: 9.80 in., Diameter: 5.00 in., Base Type: EX39 (extended mogul base), Average Life Hours: 50,000, Color Emitted: Pure White, Is It Dimmable? Yes, Features: Bypass ballast for direct AC voltage. Comparable to Satco # S9395. This LED bulb has a high voltage range that works with any input between 120 - 277 volts. The EX39 base allows for installation into both standard and pulse start mogul sockets.
Microwave Motion Sensor attachment is available at additional cost:
Microwave Motion Sensor Part Number: LCN-HBS-MOTION
11,600 Lumens at 80 Watt
8,505 Lumens at 63 Watt
7,290 Lumens at 54 Watt
120-277V
Selectable 80W/63W/54W
LED COB Retrofit
Selectable 3K/4K/5K
11,600 Lumens at 80 Watt8,505 Lumens at 63 Watt7,290 Lumens at 54 Watt
250W H.I.D. Lamp