250R40/1-230V Infrared Heat Lamp
  • Brand: Norman Lamps
  • Product Code: 250R40/1-230V
  • UPC Code: 600300316094
✗ Out of stock
Voltage: 230V, Wattage: 250W, Type: BR40 Reflector Bulb, Lamp Shape: Reflector, Diameter: 5.00 in., Base Type: E26 (medium screw base), Average Life Hours: 6,000, Case Quantity: Order 12 for a full case, Color Emitted: Clear Glass, Is It Dimmable? Yes
Infrared Lamp (excluded from DOE GSIL definition)
Detailed Specifications
230V
250W
BR40 Reflector Bulb
Reflector
5.00 in.