PFA-125R40/IR 120V 125W TUFF-COAT NSF Listed
  • Brand: Norman Lamps
  • Product Code: PFA-125R40/IR
  • UPC Code: 600300325041
✓ 1,000+ in stock
Voltage: 120V, Wattage: 125W, Type: BR40 Reflector Bulb, Lamp Shape: Reflector, Diameter: 5.00 in., Base Type: E26 (medium screw base), Average Life Hours: 6,000, Case Quantity: Order 12 for a full case, Color Emitted: Clear Glass, Is It Dimmable? Yes. 90% Energy transmitted as infrared, instant, accurately controllable radiant head, food warmer, drying and curing. High temperature (PFA) Tuff-Coat shatter resistant coating applied