LCN-FLV-150S-YB Color and wattage Selectable LED Flood Light Fixture
  • Brand: Norman Lamps
  • Product Code: LCN-FLV-150S-YB
  • UPC Code: 600300324686
  • Bulk Discount Pricing:
✓ 171 in stock
Voltage: 120-277V, Wattage: 100W - 125W - 150W, Type: LED Flood Fixture, Color Temp (Kelvin): 3000K - 4000K - 5000K, Lumens: 14,000 - 17,500 - 21,000 (at 4000K), Certifications: UL, DLC, Length: 11.61 in., Width: 3.86 in., Height: 8.75 in., Base Type: Yoke Mount, Average Life Hours: 50,000, Is It Dimmable? Yes (0-10V), Features: IP65 Outdoor Rated. Coverage includes a full 5 year manufacturers warranty. This LED flood fixture is loaded with advanced features all with an incredible price point. Input voltage operates with any voltage between 120 - 277 VAC. You get 9 fixtures-in-1 with switch selectable 3 x color temperature and 3 x wattage options. Use the built-in photocell with translucent cover or switch off to bypass for remote scheduling
Type File Information
LCN-FLV-150S.pdf 203.25KB
Detailed Specifications
120-277V
100W - 125W - 150W
LED Flood Fixture
3000K - 4000K - 5000K
UL, DLC
11.61 in.
3.86 in.
8.75 in.