LCN-FLV-80S-YBZ Color and wattage Selectable LED Flood Light Fixture
- Brand: Norman Lamps
- Product Code: LCN-FLV-80S-YBZ
- UPC Code: 600300324662
-
$82.50
-
Bulk Discount Pricing: - 2 or more $80.00 / each qty.
- 10 or more $76.45 / each qty.
| Type | File Information |
| LCN-FLV-80S.pdf File Size - 181.09KB |
| Detailed Specifications | |
| Voltage | 120-277V |
| Wattage | 45W - 60W - 80W |
| Type | LED Flood Fixture |
| Color Temp (Kelvin) | 3000K - 4000K - 5000K |
| Lumens | 6300 - 8400 - 11200 |
| Certifications | UL, DLC |
| Length | 9.65 in. |
| Width | 3.07 in. |
| Height | 7.17 in. |
| Base Type | Yoke Mount |
| Average Life Hours | 50,000 |
| Is It Dimmable? | Yes |
| Features | IP65 Outdoor Rated |
Tags: 3000K, 4000K, 5000K, Color-Selectable, 45W, 60W, 80W, Yoke Mount, Flood, 120-277V, led flood fixture, commercial fixture, led floodlight fixture
Popular Products
MP360/BU/EW - 360W, Metal Halide
Wattage: 360W, Type: ED37 Metal Halide, Base Type: EX39 (extended mogul base), Lumens..
$45.50
64621 12V 100W Halogen Aircraft Bulb Special Service
Replaces: 64621; LP64621, Lumens: 2,750, Type: Halogen, Wattage: 100W, Voltage: 12V..
$12.50
EXN/B/FG Projector Bulb 12V 50W MR16 Black Back
Black MR-16, Voltage: 12V, Wattage: 50W, Halogen
$10.00





