LED-22TR20W50K - 2ft Magnetic LED Retrofit Kit - Ballast Bypass - 120-277v 5000K 2 Light Bars
  • Brand: Norman Lamps
  • Product Code: LED-22TR20W50K
  • UPC Code: 600300319880
✓ 164 in stock
Voltage: 120-277V, Wattage: 20W, Type: LED Magnetic Strip, Color Temp (Kelvin): 5000K, Lumens: 2450, Replaces: 40W Fluorescent Lamps, Certifications: DLC Listed # RG-22TR20W50K, UL, CE, RoHS, Beam Spread: 140 Degree, Length: 24.0 in., Width: 0.38 in., Base Type: Magnetic, Average Life Hours: 40,000, Color Emitted: Pure White, Is It Dimmable? No, Features: Both the strip and the driver mount to virtually any flat magnetic surface. This listing consists of a complete kit with (2), 2-ft. LED magnetic strips and (1), LED driver, ready to install. Easily retrofit into any 2 x 2 ceiling panel fixture or any 4 ft. fluorescent fixture.
Detailed Specifications
120-277V
20W
LED Magnetic Strip
5000K
2450
40W Fluorescent Lamps
DLC Listed, UL, CE, RoHS
140 Degree
24.0 in.
0.38 in.