LED-22TRF25WSEL 2ft Magnetic LED Retrofit Kit
  • Brand: Norman Lamps
  • Product Code: LED-22TRF25WSEL
  • UPC Code: 600300326680
✓ 391 in stock
Voltage: 120-277V,  Select Wattage: 15W, 20W, 25W, Type: LED Magnetic Strip, Select Color Temp (Kelvin): 35K, 4K, 5K Lumens: Max 3650, (145 Lumens Per watt) Replaces: 32W Fluorescent Lamps, Certifications:  UL, CE, RoHS, Beam Spread: 140 Degree, Length: 24.0 in., Width: 0.38 in., Base Type: Magnetic, Average Life Hours: 40,000, Color Emitted: Pure White, Is It Dimmable? Yes 0-10V Dimming LED Driver, Features: Both the strip and the driver mount to virtually any flat magnetic surface. This listing consists of a complete kit with (2), 2-ft. LED magnetic strips and (1), LED driver, ready to install. Easily retrofit into any 2 x 2 ceiling panel fixture or any 4ft. fluorescent fixture.
• 24” Magnetic LED Strip Kit
• Power Select: 15W • 20W • 25W
• 3650 Lumens @ 25 Watts  (145 Lumens Per Watt)
• CCT Select: 3,500k • 4,000k • 5,000k
• Dimming LED Driver 0~10V.
REMOVABLE LENS INCLUDED
Type File Information
LED-MAGNETIC-STRIPS - 2 - 2X-NEW.pdf 431.81KB
Detailed Specifications
120-277V
Select wattage 15W, 20W, 25W
LED Magnetic Strip
Select CCT 35K, 4K, 5K
3650 Lumens at 25W145 Lumens Per Watt
DLC 5.1
24.0 in.
0.38 in.