LED-24TRF40WSEL 4ft Magnetic LED Retrofit Kit
  • Brand: Norman Lamps
  • Product Code: LED-24TRF40WSEL
  • UPC Code: 600300326673
✓ 401 in stock
Voltage: 120-277V,  Select Wattage: 20W, 30W, 40W, Type: LED Magnetic Strip, Select Color Temp (Kelvin): 35K, 4K, 5K Lumens: Max 5800, (145 Lumens Per watt) Replaces: 32W Fluorescent Lamps, Certifications:  UL, CE, RoHS, Beam Spread: 140 Degree, Length: 48.0 in., Width: 0.38 in., Base Type: Magnetic, Average Life Hours: 40,000, Color Emitted: Pure White, Is It Dimmable? No, Features: Both the strip and the driver mount to virtually any flat magnetic surface. This listing consists of a complete kit with (2), 4-ft. LED magnetic strips and (1), LED driver, ready to install. Easily retrofit into any 2 x 4 ceiling panel fixture or any 8 ft. fluorescent fixture.
• 48” Magnetic LED Strip Kit
• Power Select: 20W • 30W • 40W
• 5,800 Lumens @ 40 Watts  (145 Lumens Per Watt)
• CCT Select: 3,500k • 4,000k • 5,000k
• Dimming LED Driver 0~10V.
REMOVABLE LENS INCLUDED
Replace up to 4 32W T8 Tubes.
Type File Information
LED-MAGNETIC-STRIPS - 4 - 2X-NEW 2.pdf 427.57KB
Detailed Specifications
120-277V
20W, 30W, 40W
LED Magnetic Strip
35K, 4K, 5K
UP TO 5,800
DLC 5.1
48.0 in.
0.38 in.