LED-24TRF46W4-S 4ft Magnetic LED Retrofit Kit
  • Brand: Norman Lamps
  • Product Code: LED-24TRF46W4-S
  • UPC Code: 600300326727
  • Bulk Discount Pricing:
✓ 46 in stock
Voltage: 120-277V,  Select Wattage: 30W, 38W, 46W Type: LED Magnetic Strip, Select Color Temp (Kelvin): 27K, 3K, 35K, 4K, 5K Lumens: Max 6670, (145 Lumens Per watt) Replaces: 32W Fluorescent Lamps, Certifications:  UL, CE, RoHS, Beam Spread: 140 Degree, Length: 48.0 in., Width: 0.38 in., Base Type: Magnetic, Average Life Hours: 40,000, Color Emitted: Pure White, Is It Dimmable? YES 0-10V Dimming, Features: Both the strip and the driver mount to virtually any flat magnetic surface. This listing consists of a complete kit with (4), 4-ft. LED magnetic strips and (1), LED driver, ready to install. Easily retrofit into any 2 x 4 ceiling panel fixture or any 8 ft. fluorescent fixture.
• 48” Magnetic LED Strip Kit
• Power Select: 20W • 30W • 40W
• 6,670 Lumens @ 46 Watts  (145 Lumens Per Watt)
• CCT Select: 2,700K, 3,000K, 3,500k • 4,000k • 5,000k
• Dimming LED Driver 0~10V.
REMOVABLE LENS INCLUDED
Replace up to 6 32W T8 Tubes.
Type File Information
LED-24TRF46W4-S.pdf 632.5KB
Detailed Specifications
120-277V
30W, 38W, 46W Select wattage
LED Magnetic Strip
27K, 3K, 35K, 4K, 5K Select from 5 Color Temps
UP TO 6,670 Lumens
DLC 5.1
48.0 in.
0.38 in.