Voltage: 48V, Current: 15mA, Type: T3 1/4 LED, Light Output: 1000 mcd, Base Type: BA9S (miniature bayonet base), Life Hours: 100,000, Dimensions: 27mm Length x 9mm Diameter, Viewing Angle: 180 Degree, Color Emitted: White, Features: Center contact positive.
| Detailed Specifications | |
| Voltage | 48V |
| Type | T3 1/4 LED |
| Base Type | BA9S (miniature bayonet base) |
| Average Life Hours | 100,000 |
| Color Emitted | White |
| Current | 15 mA |
| Viewing Angle | 180 Degree |
| Light Output | 1000 mcd |
| Cross Reference | BA96-48W |
| Features | Center contact positive |
Related Products
LED6MBR-ACDC
Voltage: 6V, Current: 80mA, Wattage: 0.50W, Type: T3 1/4 LED, Light Output: 1000 mcd, Base Type: BA9..
$6.50
LED6MBG-ACDC
Voltage: 6V, Current: 80mA, Wattage: 0.50W, Type: T3 1/4 LED, Light Output: 1000 mcd, Base Type: BA9..
$6.50
LED6MBA-ACDC
Voltage: 6V, Current: 80mA, Wattage: 0.50W, Type: T3 1/4 LED, Light Output: 1000 mcd, Base Type: BA9..
$6.50
Tags: LED-48MB-WHITE, Multi Chip, LEDS, Center contact positive, 48mb, led 48mb, white 48mb
Popular Products
4RG-TRIM GOLDEN Trim for 4 inch wafer panels
Interchangeable Trims sold separately in black, nickel or goldenFor use with LED-RW4-SEL90
$4.00
F18T4-CW 19.3 in. Cool-White
Wattage: 18W, Type: T4 Fluorescent Tube, Color Temp (Kelvin): 4100K, Lumens: 1250..
$14.95
LED-PLL36BP-SEL 1600 Lumen
The LED-PLL36BP-SEL is a high-performance LED lamp from Norman Lamps, operating at..
$18.95



