LED-60MB-WHITE Multi Chip Version
- Brand: Norman Lamps
- Product Code: LED-60MB-WHITE
- UPC Code: 600300330236
-
$3.50
Voltage: 60V, Current: 10mA, Type: T3 1/4 LED, Light Output: 1000 mcd, Base Type: BA9S (miniature bayonet base), Life Hours: 100,000, Dimensions: 27mm Length x 9mm Diameter, Viewing Angle: 180 Degree, Color Emitted: White, Features: Center contact positive.
| Detailed Specifications | |
| Voltage | 60V |
| Type | T3 1/4 LED |
| Base Type | BA9S (miniature bayonet base) |
| Average Life Hours | 100,000 |
| Color Emitted | White |
| Current | 10 mA |
| Viewing Angle | 180 Degree |
| Light Output | 1000 mcd |
| Cross Reference | BA96-60W |
| Features | Center contact positive |
Related Products
LED6MBR-ACDC
Voltage: 6V, Current: 80mA, Wattage: 0.50W, Type: T3 1/4 LED, Light Output: 1000 mcd, Base Type: BA9..
$6.50
LED6MBG-ACDC
Voltage: 6V, Current: 80mA, Wattage: 0.50W, Type: T3 1/4 LED, Light Output: 1000 mcd, Base Type: BA9..
$6.50
LED6MBA-ACDC
Voltage: 6V, Current: 80mA, Wattage: 0.50W, Type: T3 1/4 LED, Light Output: 1000 mcd, Base Type: BA9..
$6.50
LED-60MB-RED Multi Chip version
Voltage: 60V, Current: 10mA, Type: T3 1/4 LED, Light Output: 1000 mcd, Base Type: BA9S (miniature ba..
$3.50
LED-60MB-G Green Multi Chip Version
Voltage: 60V, Current: 10mA, Type: T3 1/4 LED, Light Output: 1000 mcd, Base Type: BA9S (miniature ba..
$3.50
Tags: LED-60MB-WHITE, Multi Chip, LEDS, Center contact positive
Popular Products
LED-PAR30SN-5K Cool-White 5000K
Voltage: 120V, Wattage: 10W, Type: LED PAR30 Short Neck, Color Temp (Kelvin): 5000K..
$6.99
W909-T5-28W
Voltage: 24-28V, Current: 60mA, Wattage: 1.60W, Type: T5 LED, Light Output: 3000 mcd..
$9.99
50R20/G
Voltage: 130V, Amps: 0.384, Wattage: 50W, Type: R20 Reflector Light Bulb, Life Hours..
$4.75





