LED-8GH10-30V Warm-White 3000K
  • Brand: Norman Lamps
  • Product Code: LED-8GH10-30V
  • UPC Code: 600300319897
✓ 678 in stock
Voltage: 10-30V, Wattage: 1.5W, Type: LED Miniature Bulb, Color Temp (Kelvin): 3000K, Lumens: 120, Replaces: 20W Halogen Bulb, Certifications: CE, RoHS, Beam Spread: 360 Degree, Lamp Shape: Tubular, Length: 1.25 in., Diameter: 0.41 in., Base Type: BA9S (miniature bayonet base), Average Life Hours: 30,000, Case Quantity: Order 10 for a full case, Color Emitted: Warm White, Replaces the following halogen bulbs: 8GH004554-28, 8GH005448-28, 8GH005449-28, 8GH005597-12, 8GH007429-28, 2059, and 2059X
Type File Information
led-8gh.pdf 549.29KB
Detailed Specifications
10-30V
1.5W
LED Miniature Bulb
3000K
120
20W Halogen Bulb
CE, RoHS
360 Degree
Tubular
1.25 in.
0.41 in.
BA9S (miniature bayonet base)
30,000
Order 10 for a full case
Warm White
No
Related Products
2059X - Norman Lamps
2059X
Voltage: 12V, Wattage: 10W, Type: Halogen Aircraft Cabin Bulb, Length: 1.25 in., Diameter: 0.28 in.,..