LED-A19DGU24-5K GU24-Base 5000K
- Brand: Norman Lamps
- Product Code: LED-A19DGU24-5K
- UPC Code: 600300320916
-
$4.25
| Type | File Information |
| LED-A19-60W-GU24.pdf File Size - 394.7KB |
| Detailed Specifications | |
| Voltage | 120V |
| Wattage | 9.5W |
| Type | LED A19 |
| Color Temp (Kelvin) | 5000K |
| Lumens | >800 |
| Replaces | 60W~75W Incandescent Bulb |
| Certifications | UL, CE, RoHS |
| Beam Spread | 270 Degree |
| Length | 4.30 in. |
| Diameter | 2.35 in. |
| Base Type | GU24 (turn and lock pins) |
| Average Life Hours | 15,000 |
| Case Quantity | Order 10 for a full case |
| Color Emitted | Pure White, 5,000k |
| Is It Dimmable? | Yes |
Related Products
ESGU24-13W-WW
Voltage: 120V, Wattage: 13W, Type: Spiral CFL, Color Temp (Kelvin): 2700K, Lumens: 900, Replaces: 50..
$4.95
ESGU24-18W-WW
Voltage: 120V, Wattage: 18W, Type: Spiral CFL, Color Temp (Kelvin): 2700K, Lumens: 1250, Replaces: 7..
$6.95
LED-A19DGU24-27 GU24-Base 2700K
Voltage: 120V, Wattage: 9.5W, Type: LED A19, Color Temp (Kelvin): 2700K, Lumens: 800, Replaces: 60W ..
$4.25
LED-GX53-7W-5K Puck Light Pure-White 5000K
The Norman Lamps LED-GX53-7W-5K is a 7W LED GX53 puck light designed for under cabinet and specialty..
$10.99
LED-A19DGU24-3K GU24-Base 3000K
Voltage: 120V, Wattage: 9.5W, Type: LED A19, Color Temp (Kelvin): 3000K, Lumens: 800, Replaces: 60W~..
$4.25
Popular Products
LED-A21OMNI-27K Warm-White 2700K
Voltage: 120V, Wattage: 12.5W, Type: LED A21, Color Temp (Kelvin): 2700K, Lumens: 1,150..
$12.95
6429 Miniature Bulb Festoon 24V 10W OSRAM
The OSRAM-6429 is a Festoon Light Bulb designed for various applications, offering a..
$5.95
LED-DUSK45SG-5K
Voltage: 120-277VAC, Wattage: 45W, Type: LED Wall Pack Fixture, Color Temp: 5000K (Pure..
$95.00




