LED-A21OM16W-4K Cool White 1,600 Lumens
  • Brand: Norman Lamps
  • Product Code: LED-A21OM16W-4K
  • UPC Code: 600300325737
✓ 697 in stock
Voltage: 120V, Wattage: 16W, Type: LED A21, Color Temp (Kelvin): 4000K, Lumens: 1,600, Replaces: 100-120W Incandescent Bulb, Certifications: UL, CE, RoHS, Beam Spread: 300 Degree, Length: 5.00 in., Diameter: 2.55 in., Base Type: E26 (medium screw base), Average Life Hours: 15,000, Case Quantity: Order 10 for a full case, Color Emitted: Warm White, Is It Dimmable? Yes
Type File Information
LEDA21HO16W-120V.pdf 366.6KB
Detailed Specifications
120V
16W
LED A21
4000K
1600
100-120W Incandescent Bulb
UL, CE, RoHS
300 Degree
5.00 in.
2.55 in.