LED-B11DIME12-27 Warm-White 2700K
- Brand: Norman Lamps
- Product Code: LED-B11DIE12-27
- UPC Code: 600300319286
-
Item Discontinued
✗ Out of stock
Voltage: 120V, Wattage: 4.7W, Type: B11 Chandelier LED, Color Temp: 2700K (warm white), Lumens: 315 lm, Replaces: 40W Incandescent Bulb, Certifications: UL, CE, RoHS, EnergyStar, Beam Spread: > 250, Lamp Shape: B11, Length: 4.00 in., Diameter: 1.40 in., Base Type: E12 (candelabra screw base), Life Hours: 25,000 hours, Brand: Norman Lamps, Is It Dimmable? Yes
| Detailed Specifications | |
| Voltage | 120V |
| Wattage | 4.7W |
| Type | B11 Chandelier LED |
| Color Temp (Kelvin) | 2700K |
| Lumens | 315 |
| Replaces | 40W Incandescent Bulb |
| Certifications | UL, CE, RoHS, EnergyStar |
| Beam Spread | 250 Degree |
| Length | 4.00 in. |
| Diameter | 1.40 in. |
| Base Type | E12 (candelabra screw base) |
| Average Life Hours | 25,000 |
| Color Emitted | Warm White |
| Is It Dimmable? | Yes |
Tags: Chandelier LED, E12 LED
Popular Products
7132
5V, .075 AMPS, .09 MSCP, 25,000 LIFE HOURS, C-2R FILAMENT, SHORT .145 WIRE TERMINAL BASE..
$2.85
500PS30/CL 130V 500W Clear Bulb
The 500PS30/CL is a high‑power Incandescent PS30 lamp designed for demanding industrial..
$12.50
LED28PSBB-ACDC
Voltage: 24-28V, Current: 20mA, Wattage: 0.80W, Type: T2 LED, Light Output: 1000 mcd..
$6.75

