LED-E11-5W-4K Cool-White 4000K
- Brand: Norman Lamps
- Product Code: LED-E11-5W-4K
- UPC Code: 600300320718
-
$9.49
| Detailed Specifications | |
| Voltage | 120V |
| Wattage | 5W |
| Type | LED E11 Bulb |
| Color Temp (Kelvin) | 4000K |
| Lumens | 450 |
| Replaces | 50W Halogen Bulb |
| Certifications | CE, RoHS |
| Beam Spread | 360 Degree |
| Lamp Shape | Tubular |
| Length | 2.05 in. |
| Diameter | 0.70 in. |
| Base Type | E11 (miniature candelabra) |
| Average Life Hours | 50,000 |
| Case Quantity | Order 10 for a full case |
| Color Emitted | Cool White |
| Is It Dimmable? | No |
| Features | Ceramic Heat Sink |
Related Products
Q40MC
130V, 40W, 2,000 Life Hours, Clear, 2.30 in. Length, E11 Mini-Can Screw Base, Multiple Filament Supp..
$8.50
Q50MC
130V, 50W, 2,000 Life Hours, Clear, 2.48 in. Length, E11 Mini-Can Screw Base, Multiple Filament Supp..
$9.95
Q50MC-F
130V, 50W, 2,000 Life Hours, Frosted, 2.48 in. Length, E11 Mini-Can Screw Base, Multiple Filament Su..
$8.50
Tags: E11, Q50MC, Q40MC, Q20MC, E10, 4000K
Popular Products
FC1142-12V-5KFR Pure-White 5000K
The Norman Lamps FC1142-12V-5KFR is a 2W LED festoon bulb designed as a direct..
$7.95
100BR38/BLUE
Voltage: 130V, Wattage: 100W, Amps: 0.770, Type: BR38 Reflector Light Bulb, Life Hours..
$5.49


