LED-FG40DIM-6W Warm-White 2700K
- Brand: Norman Lamps
- Product Code: LED-FG40DIM-6W
- UPC Code: 600300306682
-
Contact for Price
Available Options:
| Detailed Specifications | |
| Voltage | 120V |
| Wattage | 6W |
| Type | LED G40 Filament Bulb |
| Color Temp (Kelvin) | 2700K |
| Lumens | 580 |
| Replaces | 40W Incandescent Bulb |
| Beam Spread | 360 Degree |
| Lamp Shape | G40 Globe |
| Base Type | E26 (medium screw base) |
| Average Life Hours | 40,000 |
| Case Quantity | Order 10 for a full case |
| Color Emitted | Warm White |
| Is It Dimmable? | Yes |
Related Products
LED-FG25DIM-2W Warm-White 2700K
Voltage: 120V, Wattage: 2W, Type: LED G25 Filament Bulb, Color Temp (Kelvin): 2700K, Lumens: 200, Re..
$4.59
LED-FG25DIM-4W Warm-White 2700K
Voltage: 120V, Wattage: 4W, Type: LED G25 Filament Bulb, Color Temp (Kelvin): 2700K, Lumens: 380, Re..
$6.50
LED-FG40D-4W-24 Warm-White 2400K
Voltage: 120V, Wattage: 4W, Type: LED G40 Filament Bulb, Color Temp (Kelvin): 2400K, Lumens: 500, Re..
$9.99
LED-FG25DIM-5W Warm-White 2700K
Voltage: 120V, Wattage: 5W, Type: LED G25 Filament Bulb, Color Temp (Kelvin): 2700K, Lumens: 450, Re..
$6.99
LED-FG25DIM-5W-4K Cool-White 4000K
Voltage: 120V, Wattage: 5W, Type: LED G25 Filament Bulb, Color Temp (Kelvin): 4000K, Lumens: 450, Re..
$7.25
LED-FG25DIM-5W-5K Pure-White 5000K
Voltage: 120V, Wattage: 5W, Type: LED G25 Filament Bulb, Color Temp (Kelvin): 5000K, Lumens: 450, Re..
$6.79
Tags: LED Filament Bulb, G40 LED
Popular Products
HB-120W5K 5000K Pure-White 2 Foot LED Linear High bay - Limited stock replaced by LHB08-2FT-225S Selectable unit
Voltage: 100-277V, Wattage: 120W, Type: LED High Bay Fixture, Color Temp (Kelvin): 5000K..
$58.50
LED-SBRE12-120V Red-Color
Voltage: 120V, Wattage: 3W, Type: LED Tubular Bulb, Base Type: E12 (candelabra screw..
$7.75
LED12MGR-DC
Voltage: 12V, Current: 50mA, Wattage: 0.50W, Type: T-1 3/4 (5mm) LED, Light Output: 500..
$3.95



