LED Surface Mount Canopy Fixture
- Brand: Norman Lamps
- Product Code: LED-70-130P
- UPC Code: 600300315998
-
Item Discontinued
| Detailed Specifications | |
| Voltage | 90-277V |
| Wattage | 130W |
| Type | LED Surface Mount Fixture |
| Color Temp (Kelvin) | 5000K |
| Lumens | 13,200 |
| Replaces | Traditional 400 watt HID Fixtures |
| Certifications | UL, CE, RoHS |
| Beam Spread | 130 Degree |
| Length | 17.0 in. |
| Width | 16.0 in. |
| Height | 5.00 in. |
| Average Life Hours | 50,000 |
| Is It Dimmable? | No |
Related Products
WH6-120-L
Voltage: 120V, Wattage: 140W Maximum, Type: Fluorescent Ballast, Certifications: UL, Length: 8.5 in...
Contact for Price
WH5-120-L
Voltage: 120V, Wattage: 140W Maximum, Type: Fluorescent Ballast, Certifications: UL, Length: 8.5 in...
$28.99
RSZ128T5120 - Linear Electronic Ballast
Voltage: 120V, Type: Electronic Ballast, Certifications: UL/935 Listed (Class P, Type HL, Type CC,Ty..
Contact for Price
Tags: led-70-130p, high, bay, leds
Popular Products
24E-2
Voltage: 24V, Current: 0.035A, Type: T2 Miniature Bulb, Base Type: ANSI #2 Slide, Life..
$4.95
N1238-8W-5K 5000K Pure-White T5 Undercabinet Fixture
Wattage: 8W, Type: LED T5 Undercabinet Fixture, Color Temp (Kelvin): 5000K, Lumens: 680..
$19.95



