LED-FP14/24/850 T5 Direct Wire 120-277V
- Brand: Norman Lamps
- Product Code: LED-FP14/24/850
- UPC Code: 600300324877
LED T5 High-Output LED
Direct wire (bypass ballast) 120-277v operation. ***NOT FOR USE WITH BALLAST***
Single and Double End Power Input.
Replaces 2 foot fluorescent tubes such as FP14, F14T5 or FP24HO and F24T5 HO types.
Available in 3K, 35K, 4K and 5K color temperatures.
LED-FP14/24
1,550 Lumens
| Type | File Information |
| LED-T5-TUBES 1.pdf File Size - 348.78KB |
| Detailed Specifications | |
| Voltage | Bypass Ballast 120-277V Single or Double End |
| Wattage | 12 Watt |
| Type | LED T5 Linear Tube |
| Color Temp (Kelvin) | 5000K |
| Lumens | 1,550 Lumens |
| Replaces | Replaces FP14, F14T5, FP24, F24T5 830 color temperature fluorescent tubes or LED's |
| Is It Dimmable? | DLC5.1 Dimmable in 120V |
Related Products
F14T5/841/ALTO (23080-5)
Wattage: 14W, Type: T5 Fluorescent Tube, Color Temp (Kelvin): 4100K, Lumens: 1350, Length: 22.0 in.,..