LED-FP28/SEL Select-Color
- Brand: Norman Lamps
- Product Code: LED-FP28/SEL
- UPC Code: 600300326642
LED T5 High-Output LED
Direct wire (bypass ballast) 120-277v operation. ***NOT FOR USE WITH BALLAST***
Single and Double End Power input.
Replaces 4 foot fluorescent tubes such as FP28, F28T5
Select color 3k, 35k, 4k, 5k, 65K.
LED-FP28 Series
1,800 Lumens
| Type | File Information |
| LED-T5-FP28W-UV-SEL.pdf File Size - 495.6KB |
| Detailed Specifications | |
| Voltage | Bypass Ballast 120-277V Single or Double End |
| Wattage | 13 Watt |
| Color Temp (Kelvin) | Color select 3K, 35K, 4K, 5K, 65K |
| Lumens | 1,800 Lumens |
| Is It Dimmable? | DLC5.1 Dimmable in 120V |
| Cross Reference | Replaces FP28, F28T5, fluorescent tubes or LED's |
Related Products
F28T5/830 Sylvania and/or Philips Brand In Stock
Wattage: 28W, Type: T5 Fluorescent Tube, Color Temp (Kelvin): 3000K, Lumens: 2900, Length: 46.0 in.,..