LED-G4-2W-RGB3K RGB REQUIRES IR REMOTE
- Brand: Norman Lamps
- Product Code: LED-G4-2W-RGB3K
- UPC Code: 600300326222
-
$11.99
Voltage: 12V, Wattage: 2W, Type: LED G4, Color Temp (Kelvin): 3000K and RGB Colors, Lumens 3000K= 200 Lumens, Replaces: 10-35w, Certifications: CE, RoHS, Light Spread: 320 Degree, Length: 1.65 in., Diameter: 0.80in., Base Type: G4 (2-pin), Average Life Hours: 25,000, Case Quantity: Order 10 for a full case, Color Emitted: Warm White and RGB Colors with remote control
RGB Functions require the purchase of IR Remote
Ordering code: IR-RC-MR16-G4
| Type | File Information |
| LED-G4-2W-RGB3K.pdf File Size - 435.75KB |
| Detailed Specifications | |
| Voltage | 12V |
| Wattage | 2W |
| Color Temp (Kelvin) | 3000K and RGB Colors Requires purchase of IR Remote |
| Lumens | 200 |
| Replaces | 10-35W |
| Certifications | CE, RoHS |
| Length | 1.65 |
| Diameter | 0.80 |
| Base Type | G4 2pin |
| Average Life Hours | 25,000 |
| Case Quantity | Order 10 for a full case |
| Color Emitted | Warm White and RGB Colors |
| Is It Dimmable? | Yes |
Related Products
LED-G4-12V-3W-3000K Warm-White
The Norman Lamps LED-G4-12V-3W-3 is a 3W LED G4 bi-pin bulb designed to replace 35W halogen capsule ..
$4.95
LED-G4-12-24-3K Warm-White 3000K
Voltage: 12-24V, Wattage: 1.5W, Type: LED 2-pin Bulb, Color Temp: 3000K (warm white), Base Type: G4 ..
$4.95
LED-5MR16-RGB3K RGB REQUIRES IR REMOTE
Voltage: 12V, Wattage: 5W, Type: LED MR16, Color Temp (Kelvin): 3000K and RGB Colors, Lumens 3000K= ..
$9.95
LED-G4-2W-RGB3K RGB REQUIRES IR REMOTE
Voltage: 12V, Wattage: 2W, Type: LED G4, Color Temp (Kelvin): 3000K and RGB Colors, Lumens 3000K= 20..
$11.99
Tags: LED-G4-2W-RGB3K, g4led, led g4, led-g4, rgb, g4led, g4 12v, landscape, colors, holiday, christmas
Popular Products
4627
Volts: 28V, Watts: 100W, Candela: 3,000, Type: PAR36 Sealed Beam, Life Hours: 300, Screw..
$19.95
LED-5MR16-120V-3K Warm-White 3000K CCT 120V-240V Input Range
The LED-5MR16-120-3 is a 5W LED MR16 lamp, offering a warm white color temperature of..
$12.95
MR8-1235 12V 35W Projector Bulb Halogen Glass Cover
Voltage: 12V, Wattage: 35W, Type: MR-8 Halogen, Base Type: G4 2-pin, Beam Spread: 20..
$6.99






