LED-G6.35-2-27K Warm-White 2700K
- Brand: Norman Lamps
- Product Code: LED-G6.35-2-27K
- UPC Code: 600300316025
-
Item Discontinued
| Detailed Specifications | |
| Voltage | 12V |
| Wattage | 2W |
| Type | LED G6.35 Bulb |
| Color Temp (Kelvin) | 2700K |
| Lumens | 140 |
| Replaces | 10-25W Halogen |
| Certifications | CE, RoHS |
| Length | 1.50 in. |
| Diameter | 0.60 in. |
| Base Type | G6.35 (2-pin) |
| Average Life Hours | 50,000 |
| Case Quantity | Order 10 for a full case |
| Color Emitted | Warm White |
| Current | 170mA |
| Viewing Angle | 350 Degree |
Related Products
LED-G4-12V-3K Warm-White 3000K
Voltage: 12V, Wattage: 1.5W, Type: LED 2-pin Bulb, Viewing Angle: 350 degree, Color Temp: 2700K-3000..
Item Discontinued
LED-G4-12V-4K Cool-White 4200K
This item is discontinued. See the alternative part # LED-G4-12-24-4KVoltage: 12V, Wattage: 1.5W, Ty..
Item Discontinued
LED-G6.35-2-42K Cool-White 4200K
Voltage: 12V, Wattage: 2.0W, Type: LED 2-pin Bulb, Viewing Angle: 350 degree, Color Temp: 4200K (coo..
Item Discontinued
LED-G4-12-24-3K Warm-White 3000K
Voltage: 12-24V, Wattage: 1.5W, Type: LED 2-pin Bulb, Color Temp: 3000K (warm white), Base Type: G4 ..
$4.95
LED-G4-12-24-4K Cool-White 4000K
Voltage: 12-24V, Wattage: 1.5W, Type: LED 2-pin Bulb, Color Temp: 4000K (cool white), Base Type: G4 ..
$4.95
PLC-15MM/22W/27 2700K Warm-White
The Philips PLC-15MM/22W/27 is a 22W FDL quad tube compact fluorescent lamp designed for commercial ..
$15.99
Tags: led-g6.35-2-27k, bi-pin, specialty, leds
Popular Products
H7616
Voltage: 12.8V, Wattage: 37.5W, Type: PAR36 Sealed Beam, Base Type: Screw Terminal, Life..
$12.95
CPO-TW45W/728 (18892-2) "Cosmo White"
Wattage: 45W, Color Temp (Kelvin): 2800K, Base Type: PGZ12, Philips Brand #18892-2 ..
$55.00
GPH450T5L/4P
Wattage: 21W, Type: Germicidal UV Tube, Length: 17.72 in. (450mm), Base Type: 4-pin on..
$29.95




