LED-60MB-YEL
  • Item Discontinued
✗ Out of stock
Voltage: 60V, Current: 10mA, Type: T3 1/4 LED, Light Output: 1000 mcd, Base Type: BA9S (miniature bayonet base), Life Hours: 100,000, Dimensions: 27mm Length x 9mm Diameter, Viewing Angle: 180 Degree, Color Emitted: Yellow, Features: Center contact positive.
Detailed Specifications
60V
T3 1/4 LED
BA9S (miniature bayonet base)
Yellow
10 mA
180 Degree
1000 mcd
BA96-60Y
Center contact positive
Related Products
LED6MBR-ACDC - Norman Lamps
LED6MBR-ACDC
Voltage: 6V, Current: 80mA, Wattage: 0.50W, Type: T3 1/4 LED, Light Output: 1000 mcd, Base Type: BA9..
LED6MBG-ACDC - Norman Lamps
LED6MBG-ACDC
LED6MBA-ACDC - Norman Lamps
LED6MBA-ACDC
Tags: LED-60MB-YEL, Multi Chip, LEDS, Center contact positive
Popular Products
12RB
Voltage: 12V, Wattage: 2W, Current: 0.17A, Type: T2 Miniature Bulb, Base Type: Miniature..
E27-E27-EXT
E27 (medium screwbase) to E27 (medium screwbase) Socket extender for lamps. Extends lamp..
EKT - 150W, 10.5V
150W, 10.5V, Photo Projection Bulb   *** LIMITED STOCK ***