LED28MFWW-ACDC 28 Volt Midget Flanged LED
  • Brand: Norman Lamps
  • Product Code: LED28MFWW-ACDC
  • UPC Code: 600300325577
✓ 1,000+ in stock
Voltage: 28V AC/DC , Current: 20mA, Wattage: 0.50W, Type: T-1 3/4 (5mm) LED, Light Output: 500 mcd, Base Type: Midget Flanged Base, Life Hours: 100,000, Dimensions: 15.3mm Length x 5mm Diameter, Viewing Angle: 120 Degree, Color Emitted: Warm White, mf200,
LED replacement for 327, 387, 385, 376, 6034, 7341
Warm White AC/DC voltage, center contact positive.
Typically used in pushbutton switches and indicators.
Link to spec page
https://nlileds.com/t1-34-leds.html
Detailed Specifications
28V ACDC