LED-2145 40W 5000K Shop-Light Fixture
- Brand: Norman Lamps
- Product Code: LED-2145-SHOP
- UPC Code: 600300321166
-
$19.95
| Detailed Specifications | |
| Voltage | 120V |
| Wattage | 40W |
| Type | LED Shop Light Fixture |
| Color Temp (Kelvin) | 5000K |
| Lumens | 4000 |
| Replaces | 2 Lamp Fluorescent Fixture |
| Certifications | UL, CE, RoHS, Energystar |
| Beam Spread | 160 Degree |
| Length | 48.0 in. |
| Width | 6.00 in. |
| Height | 4.00 in. |
| Average Life Hours | 50,000 |
| Color Emitted | Pure White |
| Is It Dimmable? | No |
Related Products
LED-24TR32W50K 5000K Pure-White
Voltage: 120-277V, Wattage: 32W, Type: LED Magnetic Strip, Color Temp (Kelvin): 5000K, Lumens: 4500,..
Item Discontinued
LED-24TRF36W50K 5000K Pure-White
Voltage: 120-277V, Wattage: 36W, Type: LED Magnetic Strip, Color Temp (Kelvin): 5000K, Lumens: 4800,..
Item Discontinued
LED-24TRF40WSEL 4ft Magnetic LED Retrofit Kit
Voltage: 120-277V, Select Wattage: 20W, 30W, 40W, Type: LED Magnetic Strip, Select Color Temp (Kelv..
$46.50
LED-24TRF46W4-S 4ft Magnetic LED Retrofit Kit
Voltage: 120-277V, Select Wattage: 30W, 38W, 46W Type: LED Magnetic Strip, Select Color Temp (Kelvi..
$75.00
Tags: Shop Light, Fixture, LED Shop Light, led shop, shop light, led shop fixture
Popular Products
60T8-130V-MED
Voltage: 130V, Wattage: 60W, Amps: 0.46, Type: T8 "Showcase" Bulb, Life Hours: 2,000..
$14.95
CF18DD/841/ECO Sylvania Brand 20678 2-Pin
Wattage: 18W, Type: Double Twin Tube CFL, Color Temp (Kelvin): 4100K, Lumens: 1150..
$7.95
FC1142-12V-5KFR Pure-White 5000K
The Norman Lamps FC1142-12V-5KFR is a 2W LED festoon bulb designed as a direct..
$7.95







