LED-RR5/6/12W/5 Daylight
  • Brand: Norman Lamps
  • Product Code: LED-RR5/6/12W/5
  • UPC Code: 600300318715
  • Item Discontinued
✗ Out of stock
Voltage: 120V, Wattage: 12W, Type: Recessed Can Light LED, Color Temp (Kelvin): 5000K, Lumens: 810, Replaces: 75W Incandescent/Halogen, Certifications: UL, CE, RoHS, Beam Spread: Flood, Depth: 3.25 in., Diameter: 7.50 in., Base Type: E26 (medium screw base), Average Life Hours: 50,000, Case Quantity: Order 8 for a full case, Color Emitted: Daylight, Is It Dimmable? Yes, Features: Fits 5.00 in. and 6.00 in. diameter cans. - Easy 2 minute installation into your existing recessed housing
Detailed Specifications
120V
12W
Recessed Can Light LED
5000K
810
75W Incandescent/Halogen
UL, CE, RoHS
Flood
3.25 in.
7.50 in.