LED 2Ft Linear High Bay - 33,750 Max Lumens - 225 Max Watt 225W-165w-120w - 4K or 5K Color Select - 0-10V Dimmable
- Brand: Norman Lamps
- Product Code: LHB08-2F-225S
- UPC Code: 600300329773
-
$96.45
LED Linear High Bay 2 Ft 33,750 Max Lumens Select Wattage / 4K or 5K color Select
Voltage: 100-277V, Wattage: 225W-165W-120W, Type: LED High Bay Fixture, Color Temp (Kelvin): 5000K or 4000K Selectable, Lumens: 33,750 Max - Certifications: DLC Listed, UL, Average Life Hours: 50,000, Color Emitted: Pure White, Is It Dimmable? Yes Working with 0-10V dimmer. Dimensions 24.65" x 12.8" x 2.0"
33,750 Max Lumens Select Wattage / 4K or 5K color Select
| Type | File Information |
| LED-LHB08-2FT-LED Linear High Bay spec page.pdf File Size - 529.44KB |
| Detailed Specifications | |
| Voltage | 100-277V |
| Wattage | 225W-165W-120W |
| Type | LED High Bay Fixture |
| Color Temp (Kelvin) | 4000K - 5000K |
| Lumens | 33,750-24,750-18,000 |
| Certifications | DLC Listed, UL, CE, RoHS |
| Length | 24.65 |
| Width | 12.8 |
| Height | 2 |
| Average Life Hours | 50,000 |
| Is It Dimmable? | Yes |
| DLC Model Number | LHB08-2F-225S-8SC4 |
Related Products
HB-150W5K 5000K Pure-White 2 Foot Linear High Bay - Limited stock replaced by LHB08-2FT-225S Selectable unit
Voltage: 100-277V, Wattage: 150W, Type: LED High Bay Fixture, Color Temp (Kelvin): 5000K, Lumens: 19..
$59.50
HB-150W4K 4000K Cool-White - 2 Foot LED Linear High Bay - Limited stock replaced by LHB08-2FT-225S Selectable unit
Voltage: 100-277V, Wattage: 150W, Type: LED High Bay Fixture, Color Temp (Kelvin): 4000K, Lumens: 19..
$59.45
LCN-HBS-200S Selectable CCT UFO LED High Bay
Voltage: 120-277V, Wattage: 150W - 175W - 200W, Type: LED High Bay Fixture, Color Temp (Kelvin): 300..
$79.95
Tags: LHB08-2F-225S, led high bay, 2ft high bay, linear high bay, led linear high bay
Popular Products
60A19/CO
Voltage: 120V, Wattage: 60W, Type: A19 Light Bulb, Length: 4.10 in., Diameter: 2.38 in..
$2.79
T5.5-12V-20MA
12V, .02 AMPS, .4 MSCP, 5,000 LIFE HOURS, C-2V FILAMENT, SLIDE BASE T5.5 LILIPUT
$6.95
FO17/841/ECO SYLVANIA Brand 22137 Cool-White 4100K
Wattage: 17W, Type: T8 Fluorescent Tube, Color Temp (Kelvin): 4100K, Lumens: 1350, Lamp..
$5.65






