LED-120PSB-RED
✓ 868 in stock
Voltage: 120V, Current: 6mA, Type: T2 LED, Light Output: 1000 mcd, Base Type: Slide Base # 5, Life Hours: 100,000, Dimensions: 25.5mm Length x 7mm Diameter, Viewing Angle: 180 Degree, Color Emitted: Red, ***LIMITED STOCK***
Detailed Specifications
120V
T2 LED
Slide Base # 5
Red
6mA
180 Degree
1000 mcd
SB5-120R
Related Products
LED6PSBR-ACDC - Norman Lamps
LED6PSBR-ACDC
Voltage: 6V, Current: 80mA, Wattage: 0.80W, Type: T2 LED, Light Output: 1000 mcd, Base Type: Slide B..
LED6PSBG-ACDC - Norman Lamps
LED6PSBG-ACDC
LED120PSBW-ACDC - Norman Lamps
LED120PSBW-ACDC
Voltage: 120V, Current: 6mA, Wattage: 0.80W, Type: T2 LED, Light Output: 1000 mcd, Base Type: Slide ..
Tags: LED-120PSB-RED, Slide, Base, LEDs
Popular Products
363 Miniature Bulb 14V
Voltage: 14V, Current: 0.20A, Light Output: 2.0 MSCP, Type: G3 1/2 Miniature Bulb, Base..
12V, .06 AMPS, .15 MSCP, 16,000 LIFE HOURS, C-2F FILAMENT, BI-PIN BASE, CLEAR
NLED-PCB50-YS
2V, 20 mA, 20 mcd, Yellow Emitted Color, Diffused Yellow Lens Color, 585 nm Wavelength..