LED-12PSB-YEL
  • Brand: Norman Lamps
  • Product Code: LED-12PSB-YEL
  • UPC Code: 600300329544
✓ 128 in stock
Voltage: 12V, Current: 60mA, Type: T2 LED, Light Output: 1000 mcd, Base Type: Slide Base # 5, Life Hours: 100,000, Dimensions: 25.5mm Length x 7mm Diameter, Viewing Angle: 180 Degree, Color Emitted: Yellow
Detailed Specifications
12V
T2 LED
Slide Base # 5
Yellow
60mA
180 Degree
1000 mcd
SB5-12Y
Related Products
LED6PSBR-ACDC - Norman Lamps
LED6PSBR-ACDC
Voltage: 6V, Current: 80mA, Wattage: 0.80W, Type: T2 LED, Light Output: 1000 mcd, Base Type: Slide B..
LED6PSBG-ACDC - Norman Lamps
LED6PSBG-ACDC
LED120PSBW-ACDC - Norman Lamps
LED120PSBW-ACDC
Voltage: 120V, Current: 6mA, Wattage: 0.80W, Type: T2 LED, Light Output: 1000 mcd, Base Type: Slide ..
Tags: LED-12PSB-YEL, Slide, Base, LEDs
Popular Products
L24-CLEAR
Non-Fluted Transparent Colors, Dome Type, 180 Degree Viewing, 100% High-Temp..
BLC
S11 Bulb, Double Contact Bayonet Base, Editor Projection, 30W, 115V, 50 Life Hours, 2.37..
LED6MBG-ACDC
Voltage: 6V, Current: 80mA, Wattage: 0.50W, Type: T3 1/4 LED, Light Output: 1000 mcd..