LED-48MB-Y
  • Brand: Norman Lamps
  • Product Code: LED-48MB-Y
  • UPC Code: 600300330076
✓ 76 in stock
Voltage: 48V, Current: 15mA, Type: T3 1/4 LED, Light Output: 1000 mcd, Base Type: BA9S (miniature bayonet base), Life Hours: 100,000, Dimensions: 27mm Length x 9mm Diameter, Viewing Angle: 180 Degree, Color Emitted: Yellow, Features: Center contact positive,  ***LIMITED STOCK***
Detailed Specifications
48V
T3 1/4 LED
BA9S (miniature bayonet base)
Yellow
15 mA
180 Degree
1000 mcd
BA96-48Y
Center contact positive
Related Products
LED6MBR-ACDC - Norman Lamps
LED6MBR-ACDC
Voltage: 6V, Current: 80mA, Wattage: 0.50W, Type: T3 1/4 LED, Light Output: 1000 mcd, Base Type: BA9..
LED6MBG-ACDC - Norman Lamps
LED6MBG-ACDC
LED6MBA-ACDC - Norman Lamps
LED6MBA-ACDC
Tags: LED-48MB-Y, Multi Chip, LEDS, Center contact positive, 48mb, led 48mb, yellow 48mb
Popular Products
L24-CLEAR
Non-Fluted Transparent Colors, Dome Type, 180 Degree Viewing, 100% High-Temp..
BLC
S11 Bulb, Double Contact Bayonet Base, Editor Projection, 30W, 115V, 50 Life Hours, 2.37..
LED6MBG-ACDC
Voltage: 6V, Current: 80mA, Wattage: 0.50W, Type: T3 1/4 LED, Light Output: 1000 mcd..