| Detailed Specifications | |
| Voltage | 120V |
| Wattage | 25W |
| Type | T8 Marine Navigation Bulb |
| Length | 2.65 in. |
| Diameter | 1.00 in. |
| Base Type | BAY15D (DC indexing) |
| Average Life Hours | 500 |
| Current | 0.21A |
Related Products
NLI-8799X
Voltage: 120V, Wattage: 30W, Amps: 0.25, Type: Marine Navigation Bulb, Base Type: Double Contact Bay..
$10.50
NLI-8890X
Voltage: 120V, Wattage: 40W, Amps: 0.34, Type: Marine Navigation Bulb, Base Type: Double Contact Bay..
$10.50
NLI-8803X
Voltage: 24V, Wattage: 25W, Amps: 1.04, Type: Marine Navigation Bulb, Base Type: Double Contact Bayo..
$10.50
Tags: nli-8838x, marine, navigation, bulbs
Popular Products
LED-A19-14W-5K Pure-White 5000K, 100 Watt Equal - 1,600 Lumens
Voltage: 120V, Wattage: 14W, Type: A19 Light Bulb, Lumens: 1600, Replaces: 100W A19..
$3.79
LED-120MB-GREEN Multi Chip version
Voltage: 120V, Current: 6mA, Type: T3 1/4 LED, Light Output: 1000 mcd, Base Type: BA9S..
$4.50


