| Detailed Specifications | |
| Voltage | 120V |
| Wattage | 40W |
| Type | T8 Marine Navigation Bulb |
| Length | 2.65 in. |
| Diameter | 1.00 in. |
| Base Type | BA15D (double contact bayonet) |
| Average Life Hours | 500 |
| Current | 0.34A |
Related Products
NLI-8799X
Voltage: 120V, Wattage: 30W, Amps: 0.25, Type: Marine Navigation Bulb, Base Type: Double Contact Bay..
$10.50
NLI-8803X
Voltage: 24V, Wattage: 25W, Amps: 1.04, Type: Marine Navigation Bulb, Base Type: Double Contact Bayo..
$10.50
NLI-8838X
Voltage: 120V, Wattage: 25W, Amps: 0.21, Type: Marine Navigation Bulb, Base Type: Double Contact Ind..
$19.95
Tags: nli-8890x, marine, navigation, bulbs
Popular Products
TOMAR-5001 Strobe Lamp
Xenon Strobe Lamp 225-400V 5001 TOMAR Strobe connector with 3 Pin amp base. 225V MINIMUM..
$38.50
60A19/CG
Voltage: 120V, Wattage: 60W, Type: A19 Light Bulb, Length: 4.10 in., Diameter: 2.38 in..
$1.99
CF26DD/E/841/ECO 4100K (20669)
Wattage: 26W, Type: Double Twin Tube CFL, Color Temp (Kelvin): 4100K, Lumens: 1700, Beam..
$8.95


