| Detailed Specifications | |
| Voltage | 55V |
| Wattage | 100W |
| Type | High Pressure Sodium Bulb |
| Color Temp (Kelvin) | 2100K |
| Lumens | 9,200 |
| Lamp Shape | BD17 |
| Base Type | E26 (medium screw base) |
| Average Life Hours | 24,000 |
| Cross Reference | Philips: C100S54/M(34446-5) |
| Features | Tuff-Coat Shatter Resistant |
Related Products
S2 (Philips)
Philips Fluorescent Starter for 110/130V @ 4W-22W, Single 220/240V @ 4W-22W, Series. 220/240V @ 4W,6..
$5.95
C35S76/M
Wattage: 35W, Type: High Pressure Sodium Bulb, Color Temp (Kelvin): 2100K, Lumens: 2250, Lamp Shape:..
Contact for Price
C50S68/M
Wattage: 50W, Type: High Pressure Sodium Bulb, Color Temp (Kelvin): 2100K, Lumens: 3900, Lamp Shape:..
$14.95
Tags: PFA-C100S54/M, High, Pressure, Sodium, Tuff-Coat, PFA, Shatter
Popular Products
6S6-75V-CS Miniature 75V 6W E12 Base
The 6S6-75V-CS is a 6W S6 light bulb with a candelabra screw base, suitable for various..
$6.95
2185 Miniature Bulb 28V Wire Leads
28V, .04 AMPS, .2 MSCP, 50,000 LIFE HOURS, C-2F FILAMENT, WIRE TERMINAL. Bead sealed
$1.99


