| Detailed Specifications | |
| Voltage | 60V |
| Wattage | 5W |
| Type | T5 Miniature Bulb |
| Length | 35mm |
| Diameter | 16mm |
| Base Type | BA15D (double contact bayonet) |
| Average Life Hours | 2000 |
| Case Quantity | Order 10 for a full case |
| Color Emitted | Clear Glass |
Related Products
T1635B15E 24V 5W BA15D Stack Light Incandescent Bulb 16mm x 35mm
Voltage: 24V, Wattage: 5W, Type: T5 Miniature Bulb, Length: 35mm overall, Diameter: 16mm overall, Ba..
$8.95
T1635B15M
Voltage: 130V, Wattage: 5W, Type: T5 Miniature Bulb, Length: 35mm overall, Diameter: 16mm overall, B..
$8.95
T1635B15S
Voltage: 220-260V range, Wattage: 6-10W range, Type: T5 Miniature Bulb, Length: 35mm overall, Diamet..
$8.95
T1635B15F
This Norman Lamps T1635B15F is a 5W LED T5 miniature bulb with a clear glass envelope, delivering re..
$8.95
Tags: t1635b15k, european, light, bulbs
Popular Products
GKS39-80W-SEL Selectable Wattage (W) & Color Temp (CCT)
Voltage: 120-277V, Wattage: Select 80W/63W/54W CCT 5K/4K/3K, Lumens: 11,600 at 80W..
$95.95
F22T4-CW 28.63 in. Cool-White
Wattage: 22W, Type: T4 Fluorescent Tube, Color Temp (Kelvin): 4100K, Lumens: 1950..
$14.95
