10G12-130V-Pink
- Brand: Norman Lamps
- Product Code: 10G12-130V-TP
- UPC Code: 600300292800
Voltage: 130V, Wattage: 10W, Amps: 0.076, Type: G12 Globe Light Bulb, Life Hours: 5,000 Hours, Base Type: E12 (Candelabra Screw Base), Transparent Pink Color
Colored Lamp (excluded from DOE GSIL definition)
| Detailed Specifications | |
| Voltage | 130V |
| Wattage | 10W |
| Type | G12 Globe Bulb |
| Length | 2.39 in. |
| Diameter | 1.50 in. |
| Base Type | E12 (candelabra screw base) |
| Average Life Hours | 5000 |
| Color Emitted | Pink Glass |
| Is It Dimmable? | Yes |
Related Products
10G12-130V-Red
Voltage: 130V, Wattage: 10W, Amps: 0.076, Type: G12 Globe Light Bulb, Life Hours: 5,000 Hours, Base ..
Contact for Price
10G12-130V-Green
10G12-130V-Amber
10G12-130V-Blue
7G8-120V-CS-Pink
Voltage: 120V, Wattage: 7W, Amps: 0.058, Type: G8 Globe Light Bulb, Life Hours: 5,000 Hours, Base Ty..
Tags: 10g12-130v-pink, globe, light, bulbs
Popular Products
15T6-145V-CS 15W 145V Long Life Filament
The 15T6-145V-CS is a 15W 145V Incandescent T6 filament bulb with a clear glass envelope..
GF550
Voltage: 6V, Current: 0.2A, Type: Fuse Miniature Bulb, Light Output: 0.4 MSCP, Base Type..
152 (3829) Miniature bulb 28v
Voltage: 28V, Current: 0.07A, Type: T-3 1/4 Miniature Bulb, Base Type: Wedge Base, Life..