52A19CL/ECO Halogen-Clear
- Brand: Norman Lamps
- Product Code: 52A19CL/ECO
- UPC Code: 600300317053
-
Item Discontinued
Voltage: 120V, Wattage: 52W, Type: Halogen A19 Bulb, Lumens: 790, Replaces: 75W Incandescent Bulb, Base Type: E26 (medium screw base), Life Hours: 5,000, Brand: Norman Lamps, Case Quantity: Order 10 for a full case, Dimmable: Yes, Cross Reference: Sylvania 11376 - Satco S4991 - Bulbrite 115052
ITEM IS DISCONTINUED DUE TO DOE REGULATIONS
| Detailed Specifications | |
| Voltage | 120V |
| Wattage | 52W |
| Type | Halogen A19 Light Bulb |
| Lumens | 790 |
| Replaces | 75W Incandescent Bulb |
| Base Type | E26 (medium screw base) |
| Average Life Hours | 5,000 |
| Case Quantity | Order 10 for a full case |
| Color Emitted | Clear Glass |
| Is It Dimmable? | Yes |
| Cross Reference | Sylvania 11376 - Satco S4991 Bulbrite 115052 |
Related Products
52A19SW/ECO Halogen Soft White
Voltage: 120V, Wattage: 52W, Type: Halogen A19 Bulb, Lumens: 790, Replaces: 75W Incandescent Bulb, B..
Item Discontinued
72A19CL/ECO Halogen-Clear
Voltage: 120V, Wattage: 72W, Type: Halogen A19 Bulb, Lumens: 1500, Replaces: 100W Incandescent Bulb,..
Item Discontinued
72A19SW/ECO Halogen Soft White
Voltage: 120V, Wattage: 72W, Type: Halogen A19 Bulb, Lumens: 1500, Replaces: 100W Incandescent Bulb,..
Item Discontinued
PFA-72A19CL/ECO Halogen-Clear
Voltage: 120V, Wattage: 72W, Type: Halogen A19 Bulb, Lumens: 1500, Replaces: 100W Incandescent Bulb,..
$7.95
PFA-52A19SW/ECO
Voltage: 120V, Wattage: 52W, Type: Halogen A19 Bulb, Lumens: 790, Replaces: 75W Incandescent Bulb, B..
Item Discontinued
Tags: 52a19cl/eco, halogen, bulbs
Popular Products
ENX-5 Projector Bulb 85V 360W Long Life Type
MR16 Bulb, 2-Pin O Base, Overhead Projection, 360W, 85V, 125 Life Hours, 1.75 in. Length..
$18.50
TL5C40W/835 Soft-White 3500K
Wattage: 40W, Type: T5 Circular Fluorescent, Color Temp: 3500K, Lumens: 3300, Base Type..
$21.65
XJD20CL/E12
Voltage: 120V, Wattage: 20W, Type: Xenon Bulb, Lumens: 250 lm, Lamp Shape: Tubular, Base..
$12.95



